Trawienie i pasywacja stali – preparaty chemiczne

Obróbka chemiczna stali nierdzewnej to zadanie, w którym powinno wykorzystywać jak jedynie specjalistyczne preparaty chemiczne, które pochodzą z zaufanego źródła, a więc od znanych i cenionych producentów. W ofercie takich firm znajdziemy preparaty takie jak bejca trawiąca natryskowa, która służy do wytrawiania stali nierdzewnej, a wykorzystywana jest przy dużych powierzchniach.
Wytrawianie stali – co powinno się wiedzieć?
Powinniśmy uprzytamnić sobie, że zarówno pasywacja, jak też w trawienie stali w pierwszej kolejności wymaga szczegółowego oczyszczenia powierzchni z zanieczyszczeń, jak także cząstek żelaza, które gromadzą się na powierzchni np w wyniku obróbki mechanicznej a także wykończeniowej powierzchni.

W przypadku czyszczenia powierzchni stali nierdzewnej wykorzystuje się odpowiednie preparaty, które odpowiadają za usuwanie nalotów rdzawych, jak też zabrudzeń pochodzenia organicznego. Dzięki takim zabiegom zostaje stali przywrócony pierwotny wygląd, a ona jest gotowa do kolejnych etapów obróbki chemicznej. Warto tutaj zaznaczyć, że na prawdę bardzo często stosuje się pasywator do stali nierdzewnej. Jest to preparat do pasywacji, który występuje w postaci płynnej i powstaje na podstawie kwasu azotowego. Główne zadanie pasywacji to przywrócenie pasywnej warstwy ochronnej, która składa się z tlenków chromu. Na nieszczęście ta warstwa ochronna na prawdę bardzo często jest uszkodzona w wyniku obróbki termicznej czy również mechanicznej stali. Nie zapominajmy jednak o tym, że w pierwszej kolejności taką powierzchnię stalową należy w prawidłowy sposób przygotować.

Sprawdź: trawienie stali nierdzewnej.

Category: Inne

-

Dodaj komentarz