Wyzwalaj spokój

Mandala to wzór, który rozprzestrzenił się w mgnieniu oka na całym świecie. Współcześnie to bardzo rozpoznawalny motyw połączony niekoniecznie z wyznaniem religijnym.

Dzisiaj prawie każdy jest w stanie nazwać ten symbol, bowiem kilka ludzi tatuuje go sobie na ciele bez większej wiedzy na jego temat. Niemniej jednak czy chociaż połowa z nich wie skąd wywodzi się mandala i jakie ma znaczenie?
Mandala buddyjska to motyw artystyczny bardzo mocno zagnieżdżony w buddyzmie tantrycznym. Jego tworzenie, a następnie niszczenie jest formą medytacji (są podczas niej tworzone i wykorzystywane) i ma bardzo spore znaczenie religijne. Dlatego mandale tworzone z piasku są celowo wysypywane do rzeki, aby rozsiać pozytywną energię, która z niej płynie (buddyzm tybetański). Malowane mandale buddyjskie są trwałestabilne i nieustająco wykorzystywane podczas modlitw. Mandala jest diagramem, który przedstawia chaos, przebierający harmonijną postać.Najprościej mówiąc, jest to przedstawienie Wszechświata. Mentalna wyjazdpodróż poprzez mandale buddyjską jest wędrówką przez kosmos do istoty rzeczywistości. Ukończone dzieło jest punktem zbiorczym dla sił wszechświata , a oprócz tego miejscem dla bóstw. Jaką formę posiada mandala buddyjska? To połączenie regularnych figur geometrycznych- koła (symbol nieba, sfery sacrum, nieskończoności) i kwadratu (symbol świata ziemskiego i człowieka). Początkiem i końcem symbolu jest punkt centralny, łączący obie figury. Można wyróżnić na przykład mandale oczyszczające lub wzmacniające dane cechy, obszar życia człowieka.
Warto zobaczyć: mandala wzory.

Category: Inne

-

Dodaj komentarz