Wymiana hamulców: kiedy i dlaczego

Wymiana hamulców jest jednym z zasadniczych elementów w utrzymaniu bezpieczeństwa naszego pojazdu. Hamulce to bowiem najważniejszy detal układu hamulcowego, który decyduje o skuteczności zatrzymania auta. Wymiana hamulców to czynność, która powinna być wykonywana regularnie, co pewien czas.

Przede wszystkim natomiast powinno się wymieniać je w momencie, gdy zaczynają szwankować, a ich skuteczność zostaje ograniczona.

Ile razy w roku powinna być przeprowadzana wymiana hamulców? To zależy przede wszystkim od intensywności eksploatacji pojazdu. W sytuacji częstej eksploatacji, zwłaszcza w ustaleniach miejskich, wymiana hamulców powinna odbywać się co około 20-30 tyś. kilometrów, niemniej jednak oczywiście nie mniej niż raz na 2 lata. Warto natomiast pamiętać, że hamulce wymagają nie tylko regularnej podmiany, niemniej jednak również kontroli. Dlatego po każdym sezonie należy sprawdzić stan hamulców, a w sytuacji wątpliwości niezwłocznie udać się do mechanika.

Jakie są objawy, że hamulce wymagają zamiany? Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, czy pojazd zaczyna się wolniej zatrzymywać, a pedał hamulca opiera się na większej siłę niż zazwyczaj. Innym objawem jest stukanie w trakcie hamowania, oraz drgania kierownicy podczas zatrzymywania pojazdu. W sytuacji wystąpienia któregoś z owych objawów, koniecznie należy udać się do mechanika, który z dużą uwagą sprawdzi stan hamulców i podejmie decyzję o ich wymianie.

Wymiana hamulców to czynność, którą powinien utworzyć doświadczony mechanik samochodowy. Przede wszystkim, należy ze starannością określić, które elementy wymagają wymiany. Wymiana hamulców polega głównie na wymianie klocków hamulcowych i tarcz, ale na prawdę często wymieniane są także pozostałe elementy układu hamulcowego, tj. cylindry hamulcowe, przewody czy zaciski. Wymiana hamulców to nie tylko i wyłącznie dbałość o nasze bezpieczeństwo, ale też o kondycję naszego pojazdu. Dlatego warto wykonywać tę czynność regularnie i niezwłocznie reagować na pierwsze objawy ich zużycia.

Więcej informacji: wymiana hamulców łódź.

Category: Motoryzacja

-

Dodaj komentarz